13 Temmuz 2009 Pazartesi

Yok mu Nabucco'ya gaz veren


İşte o büyük gün. Asya kıtasından Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak 8 milyar dolarlık Nabucco Projesi’nde hükümetlerarası anlaşma resmen imzalandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Nabucco’nun Türkiye dışındaki tarafları Romanya, Macaristan, Avusturya ve Bulgaristan’ı başbakan düzeyinde Ankara’da ağırlıyor. Nabucco’nun doğrudan tarafı olmasa da Irak Başbakanı Nuri El-Maliki de burada. Neredeyiz? Atatürk Bulvarı’nın en kilit noktasına son dönemde krallar gibi kurulan Rixos Oteli’nde. Tanrım, ben yine milyonlarca kopyası varmış izlenimi veren bodyguard’ların arasından kelebek gibi sıyrıldım. Amerikalılar, Avrupalılar da Nabucco için buraya akın edince, Ankara’nın gözdesi Rixos’a bodyguard’lar yağmış ama etrafı seyretmekten başka da yaptıkları birşey yok. Güvenlikçi mi olsaydım ne? Neyse, bugün onlarla takışmadığım için mutluyum.

Şimdi Ezgi söyledi. Tam yerli-yabancı 340 tane gazeteci Nabucco için çalışıyor bugün. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, yanmış görüntüsündeki kıpkırmızı suratıyla gazetecilere en çok yardım eden isim. Kim soru sorsa, hemen yanıtlıyor. En çok üzerinde durduğu konu da İran. Türkiye’nin Nabucco’ya gaz vermesi için uğraştığı İran’ı, Bryza iplemiyor bile. “Projenin ortağı değil. İran’a ihtiyaç yok” deyip, geçiştiriyor. ABD-İran sürtüşmesi, Nabucco’dan gazetecilere çok iş çıkartacak gibi görünüyor. İran’lı yetkili yok ortada ama İran’lı gazeteci var. Kardeş kardeş çalışıyoruz, basık ve bulanık basın odasında. Ezgi telaş yapmasa, belki daha rahat çalışacağız ama onun o heyecanlı telaşı bana gazetecilikteki ilk günlerimi hatırlattıkça, gülümsüyorum.

Bir de Rusya meselesi var. Türkiye, davet etmişti Rusya’yı buradaki imza törenine, hatta ‘bir gelen olur’ diye ülke bayraklarının sıralandığı duvar kenarına Rusya bayrağı bile yerleştirilmişti. Ama gelen yok. Avrupa’ya zaman zaman ‘doğalgazı keserim haaa’ tehdidi savuran Ruslar, çoktan Nabucco’ya ‘bye-bye’ demişler. Avrupa aksini savunsa da, Rusya “gaz tekelimi kırdırmam” diyor.

Tamam, Irak Nabucco’ya gaz vereceğini söylüyor ama 15 milyar metreküp. Peki, Nabucco’dan geçmesi öngörülen 31 milyar metreküplük gazın diğer bölümü nereden sağlanacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız’a sordum, o da bilmiyor. Bu iş ‘uzun vadeliymiş. Nabucco’ya gaz sağlama sorumluluğu da sadece Türkiye’nin değilmiş’....Burada ‘miş-mış’lı bölüm çok.

“Nabucco gazlandı da, gazsız olmasın” diye geçirdim içimden. Günboyu Rixos’a kapanmak da çok sıkıcı oldu. Bu Rixos’ta şöyle bir hava var. Kocaman bir tarlanın içindesiniz ve herşey tarlanın muhtelif yerlerine saçılmış. Bul, bulabilirsen. Eskiden, gazetecileri bu tür basın odalarında beslerler, sularlardı. Ama biz kuruduk. Gidip, bir yerlerden gaz mı bulsak ne...Nabucco’yu bilmem ama Selahattin Sönmez’den aldığım şu güzelim fotoda harıl harıl çalıştıkları görülen gazeteci arkadaşlarım kuruyup, gidecek yoksa....

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

Aradığınız sakinliğin adresini veriyorum : Göynük

Kaçıp, gitme dürtüsünün içimizi günde milyon kez yokladığı, dahası içimizi zonklattığı dönemler bunlar. Hep bir mayhoşluk, hep bir serse...