28 Mart 2009 Cumartesi

Afganistan'a...rap, rap
Amerika’nın yeni başkanı Barack Obama, 6-7 Nisan’da Türkiye’de. Peki Obama’nın Türkiye dosyasında hangi konu öne çıkıyor. Ziyaret hazırlıklarını Amerikalı meslektaşlarıyla birlikte yürüten diplomatlarımızın bugünlerde harıl harıl üzerinde çalıştıkları konu, Afganistan. Dışişleri Bakanlığı’nın bu çalışmasına Çankaya Köşkü, Genelkurmay Başkanlığı ve tabii ki Başbakanlık da katılıyor. Soru şu: “Türkiye, Afganistan’a asker gönderecek mi?”, yanıt: “Evet.” Peki bu askerler gerektiğinde çarpışacak mı? Yani Türkiye, Afganistan’a ‘muharip güç’ yollar mı? Yanıt, yine “Evet.”

Hiç şaşırmayın. Bugüne kadar “Afganistan’a muharip güç göndermeyiz” diyen Türkiye, Başkan Obama ile öyle bir anlaşma yapacak ki, Afganistan’a muharip gücü ‘seve seve’ gönderecek. Hatırlayalım, Başkan Obama Beyaz Saray’da ‘Afganistan ve Pakistan’la ilgili stratejilerini açıklarken, temel hedefinin bölgedeki asker sayısını artırarak, “El-Kaide’yi bitirmek” olduğunu dile getirmişti. “Durum gittikçe daha vahim bir hal alıyor” sözleriyle Afganistan’a asker göndermenin kaçınılmazlığına herkesi ikna etmeye çalışan Obama, Türkiye’ye yolundayken Afganistan stratejisine bir de NATO görüşü eklemiş olacak. Obama’nın 6-7 Nisan’daki Türkiye ziyaretinden önce 3-4 Nisan’da yapılacak olan NATO zirvesinde müttefiklerin Afganistan’a ek asker göndermeleri için hazırlanan talimatname elden ele dolaşmış olacak. Afganistan’da mevcut 38 bin Amerikan askeri ile 30 bin NATO askerine ek 17 bin Amerikan askeri Obama’nın stratejisi doğrultusunda çoktan yola çıkış hazırlıkları yapıyor bile.

Karşılaştığı her “Afganistan’a muharip güç gönderecek misiniz” sorusuna “Henüz, ABD’den somut talep yok ama tabii ki askeri katkıya hazırız. Ama her şeyden çok biz, Afganistan’da siyasi çözüm istiyouz” diyen Dışişleri Bakanı Ali Babacan, aslında Obama’nın 6 Nisan’da Ankara’ya soracağı bu soruya nasıl yanıt verileceğinin ipuçlarını gösteriyor. Obama’ya “Evet, göndereceğiz” diyecek Ankara, nasıl olacak da ABD yönetimiyle anlaşacak. Unutmayalım, 7 Mart’ta Ankara’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ince mesajlarıyla Türkiye’nin Afganistan konusunda aklını çoktan çeldi. Ne dedi, Clinton: “PKK ortak düşman, yok edeceğiz. Kıbrıs’ta adil çözümü tüm taraflar hak ediyor. Türkiye, modern demokratik yapısıyla en değerli stratejik ortağımız.” Clinton bunları söylemişse, Obama’nın Ankara’ya neler söyleyeceğini siz hesap edin. Hesap edemezseniz, ya da aklınız yatmazsa da dert etmeyin. Ben size, ne yapar ne eder, yazarım. Ama soruyu yazdım, üstüne bir de yanıtını…Evet, PKK ve Kıbrıs konusunda Amerika’dan güvence alan Türk askerine ne tür bir görev düşüyor: Rap, rap…rota Afganistan.

Hiç yorum yok:

Öne Çıkan Yayın

Aradığınız sakinliğin adresini veriyorum : Göynük

Kaçıp, gitme dürtüsünün içimizi günde milyon kez yokladığı, dahası içimizi zonklattığı dönemler bunlar. Hep bir mayhoşluk, hep bir serse...