31 Temmuz 2015 Cuma

Bir kurabiye yemeye karar verdim: H-SUN

Mesele; çok yönlü. Stratejik derinliği bile var. Ama ben ayrıntılara girmeyeceğim. Size mutluluğun resmini çizeceğim. Dahası; çizen birinden sözedeceğim. Siz de bilin ki; mutluluk çok uzaklarda değil; Ayrancı’da, Güvenlik Caddesi’nde… Ciddiyim !

Mutfakta Hasan var. Mis gibi kurabiyeler, mis gibi. Ötesi yok. Yanında bir de kahve var. Dahasını hayal edin. Ben bugünlerde hayal kurmakta zorlanıyor, ‘neden güzel şeyler olmuyor’ terörüyle başetmeye çalışıyordum ki; bir kurabiye yemeye karar verdim. Evet söylüyorum; mutluluğun kahveyle, kurabiyeyle çok ilgisi var. Bunu bildiğim için, yılların Hasan Tüfekçi’sinin H-SUN adını verdiği kurabiyeci dükkanına gittim, tattım. Buraya H-SUN’un facebook sayfasından bir alıntı yapacağım:

“Bir Hasan Tüfekçi markası olan H-SUN; güneş, su ve toprağın verdiği yaşamın temel kaynaklarıyla doğal ürünler üretmenin keyfini sizlerle paylaşmaya başladı…” 


Diyet yapanlar için tam buğday unlu şekersiz kukiler, çavdarlı ekmekler, sebzeli kekler… Bakmaya, yemeye doyum olmayan lezzetler… Meğer Hasan ne hamaratmış, ne zarifmiş. Onu alan kız yaşadı. Mesleğinin zirvesinde bir foto muhabiri olarak bildiğim Hasan Tüfekçi göğsümü kabarttı. Öyle dünkü bir proje değil bu. Hep severmiş mutfakta olmayı. Minik ama çarpıcı bir lezzet dükkanı açmayı hep tasarlamış kafasında. Onca fotoğrafı çekerken demek ki kafasından kurabiye tarifleri de geçmiş. Hafiften kıskançlığımı da belirteyim. Haber yazmaktan başka yeteneğim yoktur benim mesela. İyi cam silip, temizlik yaparım ama kurabiye yapamam. Kurabiye işi; bildiğin, yetenek işi: İnsanı mutlu ediyor, cam silmek gibi yormuyor. H-SUN’un daha da başka farkları var.

Şimdi iyi dinleyin. Mutfaktaki; herhangi bir erkek değil. Ürettikleri de hiç sıradan değil. Yıllarca haber peşinde elinde fotoğraf makinesiyle koşan ve tonlarca psikopatı bir kenara bırakalım, zamanla yarışan ve her saniyenin kıymetini ayrı bilen bir yetenekten sözediyorum. Küçük ayrıntılarla, çok farklı lezzetleri bu yüzden başardığını düşünüyorum. “Ben katı yağ yiyemiyorum” dedim mesela, yanıt yalındı: Bunlarda tereyağ var. Bu dükkanda katı yağ yok. Tereyağ ve zeytinyağı var. Hem de en kalitelisinden…. Hasan Tüfekçi; kendi evinde nasıl özenle kurabiye yapıyorsa, işte onu H-SUN’a taşımış. Öyle para hırsından gözü dönmüş, manyak işletmeci değil yani. Tam sözü buldum: Anne yemeği, anne keki gibi. Bu kurabiyelerin arkasında daha ne derin hikayeler olduğunu H-SUN'a gidince hissedeceksiniz diye yazmıyorum. Kurabiyelerin sihirli olduğunu inançla söylüyorum, o kadar!


Nagihan, Ezgi ve ben H-SUN’da birbirinden güzel lezzetler yakaladık. Ben daha büyük bir iş yaptım. Yakalamakla kalmadım. Sizinle de paylaştım. Hayatta güzel şeyler de oluyor diye düşündüm. Mutlu oldum. Televizyonu, acı haberleri kapattım, kurabiyeleri düşündüm. Cidden düşündüm. Size de tavsiye ederim.


Not: H-SUN, Güvenlik Caddesi’nde 109 numarada. Siparişleriniz için: 0534 701 35 75

Öne Çıkan Yayın

Aradığınız sakinliğin adresini veriyorum : Göynük

Kaçıp, gitme dürtüsünün içimizi günde milyon kez yokladığı, dahası içimizi zonklattığı dönemler bunlar. Hep bir mayhoşluk, hep bir serse...